[Okładka płyty. Kliknij, aby zobaczyć ją w całej okazałości A Saucerful of Secrets 1968

LP: (Columbia SX-SCX 6258) 29 czerwca 1968
RLP: Harvest SHSP 4033) i (Fame FA 3163)
CD: (EMI CDP 7 46383-2)
RCD: (EMI CD 8 29751-2)

Nagrano wiosną 1968 w studiu Abbey Road w Londynie, za wyjątkiem Remember A Day, która pochodzi z sesji The Piper At The Gates Of Dawn, utwór Jugband Blues zarejestrowano w listopadzie 1967, także w Abbey Road.

Pomimo że w składzie zespołu widnieje jeszcze Barret, to podczas tej rzeczywistej sesji Saucerful Of Secrets już go nie było. Pozostali muzycy świadomie zrezygnowali z metod pracy Barreta, a więc zaczęli się starannie przygotowywać do spotkań w studiu, pozbawiając je atmosfery chaosu i spontaniczności. Muzycy doszli do wniosku, że nie bardzo potrafią tworzyć zwykłe piosenki.
I słusznie. Bo zawsze najsilniejszą stroną Pink Floyd była niesamowita inwencja brzmieniowa oraz umiejętność operowania nastrojem. Z najprostszego riffu potrafią stworzyć fascynującą opowieść muzyczną, wypełnioną aurą tajemniczości. Taka właśnie jest płyta Saucerful Of Secrets. Nie jest może wielkim dokonaniem, patrząc z punktu widzenia dzisiejszego słuchacza znającego już The Wall czy Dark Side Of The Moon. Lecz z punktu widzenia tamtych lat jest to dzieło. I to wielkie dzieło.

[Szybkie Łącza