[Pink Floyd]
[Podyskutuj o PF]

Kanały IRC [Kropka]Grupy dyskusyjne [Kropka] Listy dyskusyjne


Internet Relay Chat (IRC)

IRC (Internet Relay Chat) to narzędzie do porozumiewania się "na żywo" w sieci Internet. Użytkownicy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania (tzw. klient IRC) podłączają się do serwerów, tworzących sieć IRC. W sieci tej użytkownika identyfikuje tzw. nickname (po polsku: pseudonim, ksywka — przyjęło się mówić skrótowo nick). W danej chwili może przebywać na IRC tylko jedna osoba o danym nicku. Można rozmawiać tylko z jedną osobą, ale aby ułatwić dyskusje w większym gronie istnieją tak zwane kanały. Jednocześnie na kanale przebywać może wielu użytkowników. Wszystko, co napiszemy na kanał jest przekazywane do wszystkich, którzy na danym kanale się znajdują. Nazwy kanałów tradycyjnie rozpoczynają się od znaku "#". Kanałów tematycznych są dziesiątki tysięcy i czasem naprawdę trudno się połapać.

Nas interesują w szczególności dwa kanały:
[Kropka] #pinkfloyd — kanał międzynarodowy (rozmowa po angielsku)
[Kropka] #pinkfloyd-pl — krajowy, gdzie można podyskutować po naszemu

Mającym styczność z IRC po raz pierwszy polecam stronę polskiego IRC, www.irc.pl — informacje zarówno teoretyczne, jak i praktyczne (oprogramowanie, podłączenie...).

Zwykle można mnie spotkać niemal codziennie na obydwu kanałach, w godz. 22.30-23.30, pod pseudonimem [Halski].

[Do góry]


Usenet News

Usenet news (wiadomości Usenet) są, obok poczty elektronicznej i usług WWW, najpopularniejszą usługą w sieci Internet. Jest to system, w którym użytkownik przesyła wiadomości, opinie itp. na dowolny temat do systemu, po czym inni użytkownicy zapoznają się z treścią i mogą na nią odpowiadać. Powstaje w ten sposób szerokie forum dyskusyjne na dany temat. Istnieje wiele tysięcy aktywnych grup wiadomości Usenet, m.in. z dziedzin polityki, religii, miłości, sportu, nauki, muzyki, niemal każdego zawodu itp. Wymiana informacji odbywa się dzięki serwerom NNTP (Oczywiście istnieje też międzynarodowa grupa o Pink Floyd, a także osobna — poświęcona Rogerowi Watersowi:

[Kropka] alt.music.pink-floyd
[Kropka] alt.music.roger-waters

Jeśli nie wiesz, jak skorzystać z usług News, polecam Podręcznik Internauty Kamila Pietrzaka, skąd też zaczerpnąłem powyższy akapit o newsach.
Możesz też odwiedzić strony Usenet News w Polsce.

[Do góry]


Listy dyskusyjne

Listy dyskusyjne są kolejnym, obok Usenet News, sposobem prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej. Oczywiście, może przy tym wysyłać własne listy/dokumenty, których kopie są przesyłane innym uczestnikom dyskusji.


[Kropka] Jak zapisać się na polską listę dyskusyjną o Pink Floyd?

Szczegóły na http://www.pinkfloyd.art.pl/

[Do góry]


 

[Powrót do poprzedniej strony